czwartek, 22 marca 2012

Zgłoszenie robót budowlanych na terenie Natura 2000

Zgodnie z art. 29 ust. 3. „Pozwolenia na budowę wymagają przedsięwzięcia, które wymagają przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko, oraz przedsięwzięcia wymagające przeprowadzenia oceny oddziaływania na obszar Natura 2000, zgodnie z art. 59 ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko.”

Art. 59 ustawy o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko brzmi:
„1. Przeprowadzenia oceny oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko wymaga
realizacja następujących planowanych przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać
na środowisko:
1) planowanego przedsięwzięcia mogącego zawsze znacząco oddziaływać na
środowisko;
2) planowanego przedsięwzięcia mogącego potencjalnie znacząco oddziaływać
na środowisko, jeżeli obowiązek przeprowadzenia oceny oddziaływania
przedsięwzięcia na środowisko został stwierdzony na podstawie art. 63 ust. 1.
2. Realizacja planowanego przedsięwzięcia innego niż określone w ust. 1 wymaga
przeprowadzenia oceny oddziaływania przedsięwzięcia na obszar Natura 2000,
jeżeli:
1) przedsięwzięcie to może znacząco oddziaływać na obszar Natura 2000, a nie
jest bezpośrednio związane z ochroną tego obszaru lub nie wynika z tej
ochrony;
2) obowiązek przeprowadzenia oceny oddziaływania przedsięwzięcia na obszar
Natura 2000 został stwierdzony na podstawie art. 96 ust. 1.”

Co z tego wynika?

Powiem krótko: współczuję każdemu urzędnikowi, który dostanie zgłoszenie robót na terenie Natura 2000. Tekst obu ustaw w kontekście zgłoszeń, jest jak masło maślane i to mocno zjełczałe. Prawo budowlane, jeśli chodzi o procedurę zgłoszeń, wygląda tak: albo dostarcza się komplet dokumentów i jest przyjęcie zgłoszenia, albo nie ma kompletu dokumentów (lub jest to coś co wymaga pozwolenia) i jest sprzeciw.  A tu ustawodawca zapomniał sobie, że stworzył procedurę zgłoszenia, w której prowadzący urzędnik nie może sam od siebie przeprowadzać postępowań i jednocześnie każe mu dokonać oceny oddziaływania na obszar Natura 2000! 

Jak wyjść z tej sytuacji?
Najłatwiej byłoby poprostu wystąpić o wydanie decyzji o warunkach zabudowy w każdym wypadku zamiaru budowy na terenie Natura 2000.

Tekst powstał w oparciu o:
– ustawę z dnia 7 lipca 1994r. Prawo budowlane (Dz. U. 2010r. nr 243 poz. 1623 wraz z późniejszymi zmianami)– stan na dzień 01.01.2012r.
– ustawę z z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (Dz.U. 2008 nr 199 poz. 1227 wraz z późniejszymi zmianami)– stan na dzień 17.01.2012r. wg daty na stronie isap.sejm.gov.pl

3 komentarze:

  1. Witam

    Chcę zgłosić budowę budynku gospodarczego (25m2) na terenie Natura 2000. Nie będę na razie składał oceny środowiskowej. Przypuszczam jednak, że starostwo może takiej oceny wymagać. Jeśli tak się okaże czy i gdzie mogę się odwołać od tej decyzji?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Proszę złożyć podanie do RDOŚ o ustalenie czy będzie potrzebna ocena czy też nie. Jeśli RDOŚ się wypowie że nie trzeba robić oceny to starostwo nie powinno robić problemów. Art. 72 ust1a ustawa o udostępnianiu danych o środowisku

      Usuń
  2. Witam

    Chcę zgłosić budowę budynku gospodarczego (25m2) na terenie Natura 2000. Nie będę na razie składał oceny środowiskowej. Przypuszczam jednak, że starostwo może takiej oceny wymagać. Jeśli tak się okaże czy i gdzie mogę się odwołać od tej decyzji?

    Piotrek
    piotrpok@op.pl

    OdpowiedzUsuń