czwartek, 26 kwietnia 2012

Coroczna opłata za użytkowanie wieczyste cz. II


Do kiedy trzeba wnieść opłatę roczną za użytkowanie wieczyste?

Do 31 marca każdego roku (za dany rok z góry) – art. 71 ust. 4.

Cena nieruchomości

„Cenę nieruchomości ustala się na podstawie jej wartości.” – art. 67 ust. 1. W tym celu osoba upoważniona (rzeczoznawca majątkowy) sporządza operat, gdzie poddaje wycenie nieruchomość. W tym celu najczęściej zbiera okoliczne oferty sprzedaży i wyciąga z tego pewną średnią. Na jej podstawie wyznacza cenę nieruchomości. Jest to bardzo prosty i szybki sposób. Niestety nie zawsze dla użytkownika wieczystego dobry – jak każdy dobry pośrednik nieruchomościami wie – ceny w ofertach sprzedaży są przecież zawyżone o minimum 20%!

! Warto wiedzieć: Rzeczoznawca dokonuje wyceny na podstawie sposobów obliczania wg Polskiej Federacji Stowarzyszeń Rzeczoznawców Majątkowych.

Czy można rozłożyć opłatę roczna na raty?

W ustawie istnieje tylko możliwość rozłożenia na oprocentowane raty pierwszej opłaty (czy nie corocznej opłaty za użytkowanie wieczyste). Z doświadczenia wiem, że czasem (z ważnych powodów) gmina przystaje na propozycje użytkownika wieczystego i rozkłada na raty opłatę roczną.


Wysokość opłaty

Zgodnie z art. 72 stawka procentowa opłaty rocznej z tytułu użytkowania wieczystego jest uzależniona od celu, na jaki nieruchomość gruntowa została oddana, oto niektóre z nich:
- obiekty sakralne wraz z budynkami towarzyszącymi – 0.3% ceny
- działalność charytatywna, niezarobkowa opiekuńcza, naukowa itd. – 0.3% ceny
- cele rolne – 1% ceny
- cele mieszkaniowe – 1%
Ogólnie ujmując, stawka opłaty rocznej to od 0.3% do aż 3% ceny nieruchomości! Przy najwyższej stawce 3% zapłacimy za nieruchomość prawie 3 razy w ciągu 99 lat, a dalej nie będziemy jej właścicielami!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz