czwartek, 2 sierpnia 2012

Czy fotoogniwo wymaga pozwolenia na budowę?


Co to jest fotoogniwo?

Fotoogniwo lub jak kto woli: ogniwo słoneczne, ogniwo fotowoltaiczne, ogniwo fotoelektryczne – to urządzenie dzięki któremu, najprościej mówiąc, zamieniamy promieniowanie słoneczne w prąd.


Fotoogniwo
Fot. http://pl.wikipedia.org/wiki/Ogniwo_s%C5%82oneczne

Procedura
Zgodnie z generalną zasadą, która jest zawarta w art. 28 ust. 1 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane (Dz. U. z 2010 r. Nr 243, poz. 1623, z późn. zm.), roboty budowlane można rozpocząć jedynie na podstawie ostatecznej decyzji o pozwoleniu na budowę. Z tego obowiązku zwolnione są roboty wymienione w artykułach od 29 do 31 tejże ustawy, które to albo wymagają procedury tzw „zgłoszenia robót budowlanych” lub są zwolnione pod pewnymi warunkami  nawet z tego obowiązku.
Zgodnie z art. 30 ust. 1 pkt 3 b) zgłoszenia właściwemu organowi wymaga budowa „urządzeń o wysokości powyżej 3 m na obiektach budowlanych”. Oznacza to, że jeśli fotoogniwo ma do 3 metrów wysokości wraz z konstrukcją mocującą i montujemy je na budynku, to nie występuje obowiązek uzyskania pozwolenia na budowę ani obowiązek zgłoszenia robót budowlanych.

W przypadku instalowaniu na gruncie wolnostojących fotogniw tj fotoogniw razem z konstrukcją o wysokości do 3 metrów i nieposiadających fundamentów, również może nie występować obowiązek pozwolenia na budowę ani obowiązek zgłoszenia robót budowlanych. W tym wypadku zależy to bardziej od panującej w danym urzędzie interpretacji, jednakże, co warto wiedzieć, takie stanowisko wyraził Główny Urząd Nadzoru Budowlanego interpretacją prawną na swojej stronie internetowej.

Jeśli fotoogniwo z konstrukcją mocującą, obojętnie czy instalowane na budynku czy instalowane na gruncie (wolnostojące) przekracza 3 metry – obowiązuje już procedura zgłoszenia robót budowlanych zgodnie z art. 30 ustawy Prawo budowlane.

!Warto wiedzieć: samo instalowanie fotoogniwa może najwyżej wymagać zgłoszenia, natomiast montaż (budowa) instalacji do urządzenia, wymaga już decyzji pozwolenia na budowę!

!Warto wiedzieć: wszelkie zmiany konstrukcyjne, ingerencje w kształt i wysokość budynku przy instalowaniu fotoogniw, traktowane są jako roboty wymagające uzyskania decyzji pozwolenia na budowę!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz