czwartek, 30 sierpnia 2012

Obiekt tymczasowy


Przez tymczasowy obiekt budowlany „należy rozumieć obiekt budowlany przeznaczony do czasowego użytkowania w okresie krótszym od jego trwałości technicznej, przewidziany do przeniesienia w inne miejsce lub rozbiórki, a także obiekt budowlany niepołączony trwale z gruntem, jak: strzelnice, kioski uliczne, pawilony sprzedaży ulicznej i wystawowe, przekrycia namiotowe i powłoki pneumatyczne, urządzenia rozrywkowe, barakowozy, obiekty kontenerowe” (art. 3 pkt 5 ustawy Prawo budowlane).
Czyli, jeśli zamierza się postawić obiekt tymczasowy, należy pamiętać szczególnie o tym, że:
- obiekt będzie stał z góry określony czas (np. do 120 dni)
- po tym czasie należy albo rozebrać obiekt albo przenieść go w inne ustalone miejsce
- nie może być trwale połączony z gruntem np. poprzez fundamenty
- ustawa nie określa wielkości obiektu, może być to zarówno kiosk jak i namiot koncertowy - oba mogą być uzyskane wybraną formą przez inwestora - decyzją pozwolenia na budowę lub niewniesieniem sprzeciwu (art. 28)
- warto pamiętać, że urząd może zażądać opinii odpowiednio uprawnionej osoby, która musi stwierdzić, że obiekt będzie bezpieczny – dotyczy to głównie wielkich namiotów przeznaczonych na imprezy masowe, które należy odpowiednio przytwierdzić, np. aby nie zostały porwane przez wiatr lub nie runęły od deszczu i dla których nie jest wymagane uzyskanie pozwolenia na budowę.

Jak we wcześniejszych artykułach, tak i w tym przypomnę, że wszystkie budowy i roboty budowlane, wymagają uzyskania pozwolenia na budowę lub zgłoszenia robót budowlanych.




Kiosk – jako obiekt tymczasowy
http://pl.wikipedia.org/w/index.php?title=Plik:Kiosk_Greece.JPG&filetimestamp=20060324194248

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz