czwartek, 12 kwietnia 2012

Oświadczenie, które pozwoli Ci budować na działce


Do wielu procedur budowlanych urzędy żądają złożenia oświadczenia o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane. Co to właściwie jest, czemu służy i dlaczego musi składać go inwestor?

Dlaczego trzeba składać oświadczenie?
Wymóg złożenia takiego oświadczenia wynika z art. 32 ust. 4 pkt 2 ustawy Prawo budowlane
„Pozwolenie na budowę może być wydane wyłącznie temu, kto: złożył oświadczenie, pod rygorem odpowiedzialności karnej, o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane”.
Co ciekawe: każdy może złożyć własnoręcznie wykonane takie oświadczenie lub wypełnić gotowe dostępne w urzędzie.
Które będzie lepsze – wykonane całkowicie własnoręcznie (odręcznie, na komputerze) czy wypełnione dostępne w urzędzie?
Obie formy mają taką samą moc i odpowiedzialność prawną. Jednak zważywszy na to, iż takie oświadczenie musi być całkowicie zgodne z rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z dnia 23 czerwca 2003 r. w sprawie wzorów: wniosku o pozwolenie na budowę, oświadczenia o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane i decyzji o pozwoleniu na budowę (Dz. U. Nr 120, poz. 1127 oraz z 2004 r. Nr 242, poz. 2421), radziłabym korzystać z dostępnych „gotowców” w urzędzie. Wystarczy bowiem, że np. pominie się jedną literkę i oświadczenie nie będzie zgodne ze wzorem.

!Warto wiedzieć: lepiej korzystać z gotowych formularzy, wniosków, oświadczeń dostępnych w urzędzie – są na pewno poprawne.

Kto składa oświadczenie?
Oświadczenie składa inwestor. Osoba fizyczna nie może wyznaczyć innej osoby np. pełnomocnika do złożenia oświadczenia o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane. Jedynie osoba prawna (przez osoby posiadające odpowiednie umocowanie prawne) może udzielić pełnomocnictwa osobie fizycznej do złożenia takiego oświadczenie. Dlaczego? Wynika to wprost z tekstu wzoru z rozporządzenia:
„Oświadczam, że posiadam pełnomocnictwo z dnia .................
do reprezentowania osoby prawnej….”

!Warto wiedzieć: Czyli do złożenia oświadczenia o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane np. Jan Kowalski nie może udzielić pełnomocnictwa innej osobie np. Janinie Iksińskiej, natomiast firma Kowalski S.A. już tak (jest to osoba prawna).

Po co składa się oświadczenie?
Z bardzo prostej przyczyny. Inwestor oświadcza – pod odpowiedzialnością karną – że właściciel działki pozwolił mu na niej budować. Większość się oburzy – przecież urzędnicy sami sobie mogą sprawdzić, do kogo działka należy. I tak i nie.
Po pierwsze nie każda procedura pozwala konkretnemu urzędnikowi na wgląd w rejestry sądowe.
Po drugie, codziennie działki zmieniają właścicieli, scalają się, dzielą i stąd jest pewien przedział czasu, zanim wpis w rejestrze gruntów czy księgach wieczystych zmieni się na aktualny.
W końcu po trzecie: w rejestrach sądowych ksiąg wieczystych nie nic na temat umów typu np. sąsiad Pana Zbigniewa Nowaka pozwolił mu na swojej działce „przejść” przyłączem gazu. A mimo to Zbigniew Nowak buduje legalnie nie na swojej działce fragment przyłącza gazu!

I właśnie dlatego składanie takiego oświadczenia jest całkowicie zasadne.

!Warto wiedzieć: nie każdą budowę możesz prowadzić tylko na swojej działce, czasem część robót trzeba poprowadzić na innych działkach i właśnie dlatego – składasz oświadczenie o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością (czyli działką) na cele budowlane.


W tekście powyżej, jeśli mowa o:
– oświadczeniu o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane – chodzi o oświadczenie wg wzoru zgodnego z  rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z dnia 23 czerwca 2003 r. w sprawie wzorów: wniosku o pozwolenie na budowę, oświadczenia o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane i decyzji o pozwoleniu na budowę (Dz. U. Nr 120, poz. 1127 oraz z 2004 r. Nr 242, poz. 2421)
– ustawie Prawo budowlane – chodzi o ustawę z dnia 7 lipca 1994r. (Dz. U. 2010r. nr 243 poz. 1623 wraz z późniejszymi zmianami)– stan na dzień 01.01.2012r.
Tekst powyżej jest luźną, osobistą i niezoobowiązującą opinią własną.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz