czwartek, 10 maja 2012

Coroczna opłata za użytkowanie wieczyste cz. IV


Co może obniżyć opłatę?

„Przy aktualizacji opłaty (…) na poczet różnicy między opłatą dotychczasową a opłatą zaktualizowaną zalicza się wartość nakładów poniesionych przez użytkownika wieczystego na budowę poszczególnych urządzeń infrastruktury technicznej po dniu dokonania ostatniej aktualizacji” – art. 77 ust. 4. Czyli jeśli do nieruchomości buduje się któryś z elementów infrastruktury technicznej (przyłącza, droga), to można to odliczyć przy najbliższej aktualizacji opłaty rocznej. Dlatego tak ważne jest posiadanie wszystkich rachunków za roboty budowlane oraz zgód urzędowych na ich budowę (pozwoleń, zaświadczeń, odbiorów) – stanowią one dowód w sprawie.

! Warto wiedzieć: Wnosząc o obniżenie opłaty z powodu wybudowania elementów infrastruktury technicznej  – w przypadku dokonania samowoli budowlanej nie tylko nie dostanie się obniżki, ale jeszcze dojdzie kara za samowolę oraz kara ją legalizująca (lub nakaz rozbiórki)!

Warto dowiedzieć się w swoim urzędzie czy od opłaty można odliczać również remonty infrastruktury technicznej.

! Warto wiedzieć: Należy zwrócić szczególną uwagę przy składaniu wniosków o odliczenie poniesionych nakładów, gdyż jeśli wartość nieruchomości po budowie wzrosła – opłata za użytkowanie wieczyste również wzrośnie! – art. 77 ust. 6

Bonifikaty

Ustawodawca przewidział pewne „ulgi” w wysokości opłat rocznych. Są to tylko dwa przypadki: jeżeli „nieruchomość gruntowa została wpisana do rejestru zabytków” – art. 73 ust. 4, lub jeśli jesteśmy wystarczająco biedni – „dochód miesięczny na jednego członka gospodarstwa domowego nie przekracza 50% przeciętnego wynagrodzenia w gospodarcze narodowej w roku poprzedzającym rok, za który opłata ma być wnoszona” – art. 74 ust. 1. Oczywiście sami musimy zadbać o możliwość skorzystania z ulgi i co roku złożyć wniosek przed 31 marca.

Ile wynosi bonifikata?

W obu przypadkach 50% od wysokości opłaty rocznej.  Co prawda art. 73 ust. 3 w nawiązaniu do art. 68 ust. 1, dopuszcza możliwość, za zgodą wojewody, rady lub sejmiku bonifikaty, ale ustawodawca sprytnie opuścił pkt 7, w którym są wymienione lokale mieszkalne, więc ten temat można pominąć.

Artykuł 75

Art. 75 daje możliwość wyboru korzystniejszej stawki bonifikaty. Jednak jak może wybrać użytkownik wieczysty działki pod budynkiem mieszkalnym między stawką 50% a 50%?
Ten artykuł to jest pozostałość sprzed nowelizacji – dawniej można były zyskać 90% bonifikatę ze względu na niskie zarobki.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz