czwartek, 17 maja 2012

Coroczna opłata za użytkowanie wieczyste cz. V


Czy zawsze jest opłata roczna?

Nie, jeśli wniesiono jednorazowo opłatę za cały czas dzierżawy – art. 76 ust. 2.

Aktualizacja opłaty

„Wysokość opłaty rocznej z tytułu użytkowania wieczystego nieruchomości gruntowej może być aktualizowana, nie częściej niż raz do roku, jeżeli wartość tej nieruchomości ulegnie zmianie(…)” – art. 77 ust. 1. Czyli, jeśli gmina ustala stawkę opłaty rocznej na podstawie operatu wykonanego w latach boomu budowlanego, jest on na pewno już nieaktualny.

Kto wnosi o aktualizację opłaty?

„Aktualizacji opłaty rocznej dokonuje się z urzędu lub na wniosek użytkownika wieczystego nieruchomości gruntowej” – art. 77 ust. 3.

Jak wygląda procedura zaktualizowania opłaty rocznej?

Właściwy organ ( np. gmina) wypowiada na piśmie wysokość dotychczasowej opłaty do dnia 31 grudnia roku poprzedzającego zaktualizowaną opłatę. Równocześnie użytkownik wieczysty dostaje ofertę nowej wysokości. Urząd musi umożliwić zapoznanie się z operatem szacunkowym – informacja jak to można zrobić winna być zawarta w piśmie.

! Warto wiedzieć: nawet jeśli nie odbiera się poczty, to i tak będzie obowiązywać nowa stawka. Dlaczego? Wciąż pokutuje przekonanie, że jeśli poczty z urzędów się nie odbiera, to jest sprawa niezakończona. Jednak – od wielu lat obowiązuje zmiana przepisów zawartych w kpa (kodeksie postępowań administracyjnych) i w skrócie – „nieodebrane = odebrane w ostatnim dniu avizo”. Dlatego lepiej odbierać każdą pocztę, a jeśli będzie to aktualizacja opłaty, to albo ją zaakceptować, albo się odwołać.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz