poniedziałek, 5 marca 2012

Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego cz. II


przykładowy rysunek planu
przykładowy rysunek studium

Czy warto zapoznać się ze studium?
Tak, warto, gdyż mając odpowiednią wiedzę na temat przyszłości swojej działki, można przed przystąpieniem do tworzenia miejscowego planu odpowiednio się zabezpieczyć.

! Warto wiedzieć: studium w żadem sposób nie ogranicza Twojego wniosku o wydanie decyzji o warunkach zabudowy.

Gdzie można się zapoznać ze studium?
Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy powinno być ogólnodostępne „Każdy ma prawo do wglądu do studium lub planu miejscowego oraz otrzymania z nich wypisów i wyrysów” – art. 30 ust. 1. Sam akt tworzenia studium jest ściśle określony w ustawie – art. 11 i 12. Warto dowiedzieć się w swojej gminie, jak można się z nim zapoznać.

! Warto wiedzieć: każda gmina ma swoje własne procedury udostępniania studium.

Czy są inne plany oprócz miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego?
Na danej działce, na poziomie gminnym może obowiązywać jednocześnie tylko jeden miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Równocześnie ta działka może być ujęta w studium lub w planie na poziomie województwa i szczeblu krajowym. Plan zagospodarowania już na poziomie gminy powinien zawierać w sobie ustalenia tych studiów/planów, dlatego nie ma potrzeby sprawdzać w wyższych instytucjach ich zgodności.

! Warto wiedzieć: wejście nowego planu wygasza obowiązujący do tej pory na tym terenie plan.

W tekście powyżej, jeśli mowa o ustawie:
– o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym – chodzi o ustawę z dnia 27 marca 2003r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (Dz. U. 2003r. nr 80 poz. 717 wraz z późniejszymi zmianami) – stan na dzień 18.03.2011r.
– Prawo budowlane – chodzi o ustawę z dnia 7 lipca 1994r. (Dz. U. 2010r. nr 243 poz. 1623 wraz z późniejszymi zmianami)– stan na dzień 01.01.2012r.
Tekst powyżej jest luźną, osobistą i niezoobowiązującą opinią własną.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz