czwartek, 31 maja 2012

Docieplenie domku jednorodzinnego


Zgodnie z art. 28 ustawy Prawo budowlane roboty budowlane można rozpocząć jedynie na podstawie ostatecznej decyzji o pozwoleniu na budowę. Istnieją na szczęście takie roboty budowlane, które są zwolnione z takiego obowiązku. Są one wymienione w art. 29 tejże ustawy. Wśród nich, w ust. 2 punkcie 4 ustawodawca wskazał, że pozwolenia na budowę nie wymaga wykonywanie robót budowlanych polegających na dociepleniu ścian budynków o wysokości do 12 m.

Jeśli nie pozwolenie na budowę to..?
Docieplenie pomimo tego, że nie wymaga uzyskania pozwolenia na budowę, musi zostać zgłoszone do odpowiedniego organu, np. odpowiedniego wydziału, działu lub referatu w danym urzędzie gminy. Do wniosku należy załączyć oświadczenie o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane (zgodnie z wymogiem postawionym w ustawie) oraz inne wymagane w danej gminie dokumenty np. mapa, szkic docieplanego budynku itd.

Czy gmina może wymagać jakiś konkretnych działań w przypadku docieplania budynku jednorodzinnego?
Oczywiście. Gmina np. przez obowiązywanie w danym miejscu Miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego może „narzucić” odpowiednią kolorystykę ścian, sposób docieplania czy uzależnić przyjęcie zgłoszenia od np. opinii odpowiedniej jednostki opieki nad zabytkami, opinii zarządu parku narodowego itp.

!Warto wiedzieć: przed przystąpieniem do złożenie wniosku warto sprawdzić, czy działka nie jest objęta oddziaływaniem obowiązującego Miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego (lub np. nie leży na terenach parków narodowych lub krajobrazowych, strefach ochrony konserwatorskiej itp) i czy nie narzuca on wykonania różnych czynności, uzależniając od tego przyjęcie zgłoszenia.

Czy to oznacza, że przez zgłoszenie można docieplić każdy budynek jednorodzinny?
Nie do końca. Budynek, na który nie będzie trzeba starać się o decyzje pozwolenia na budowę musi mieć maksymalną wysokość 12 metrów od powierzchni gruntu do swojego najwyższego punktu np.:


                                   Rys.

Czy z docieplanymi ścianami można również docieplić fundamenty w zgłoszeniu?
Pytanie jest dość ciekawe, gdyż w ustawie użyto jedynie słowa „ściany”. Jak wiemy ściany mogą być nie tylko w formie zewnętrznej ponad gruntem, posiadać lub nie okna czy drzwi, ale istnieją także tzw. ściany fundamentowe. Schowane są najczęściej pod powierzchnią ziemi. Stąd wywnioskować można, że je również można docieplić przez zgłoszenie. Traktując to rozszerzająco – można docieplić także całe fundamenty.

!Warto wiedzieć: w przypadku docieplania fundamentów radziłabym zachować daleko idącą ostrożność. Przede wszystkim wykonując jakiekolwiek prace na fundamentach stojącego budynku – nie wolno odkrywać fundamentów na dużej ich długości! Grozi to katastrofą budowlaną! Chyba nie było roku, w którym by ktoś nie zginął podczas prac na fundamentach. Bardzo proszę uważać i zatrudniać tylko wykwalifikowane oraz odpowiednio wyszkolone osoby do tych prac!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz